Rzepak Szkodniki rzepaku Chowacz podobnik
Chowacz podobnik

 chowacz podobnik rzepak Chrząszcze opuszczają zimowiska, gdy temperatura powietrza przekroczy 15°C. Masowe naloty występują w okresie zakwitania rzepaku, gdy temp powietrza przekroczy 18°C. Samice zaczynają składać, gdy pierwsze łuszczyny osiągną długość 1-3 cm. Wygryzają one mały otworek i do środka wkładają tylko jedno jajo. Po 8-9 dniach wylęga się biała larwa z brunatną głową, która żeruje wewnątrz łuszczyny zjadając 3-7 zalążków nasion.

Chowacz podobnik wydaje tylko jedno pokolenie.Na zewnątrz uszkodzona łuszczyna jest zgięta w miejscu złożenia jaja i po wygryzionym otworze średnicy około 0,8 mm przez który dorosła larwa opuściła łuszczynę. Przepoczwarczenie następuje w glebie.

Progiem ekonomicznej szkodliwości dla chowacza podobnika jest wystąpienie w okresie kwitnienia rzepaku 1 chrząszcza na 2 roślinach, jeżeli występuje łącznie pryszczarkiem kapustnikiem próg szkodliwości obniża się do 1 sztuki/roślinę. Obserwacje przeprowadzamy 2-3 razy w tygodniu w 10 różnych punktach oddalonych o około 20 m. Na każdym punkcie sprawdzamy ile jest szkodników na 10 roślinach. Po stwierdzeniu obecności szkodników w okresie wykształcania łuszczyn robimy pierwszy zabieg, po upływie 7-10 dni powtarzamy w przypadku masowego nalotu. Na małych plantacjach do 10 ha bardzo często wystarcza chronienie plantacji w pasie brzeźnym.

Fotografia przedstawiająca chowacza podobnika:

chowacz podobnik
 

Sonda

Jaki szkodnik jest największym zagrożeniem dla rzepaku?