Rzepak Szkodniki rzepaku
Szkodniki rzepaku
Ślimaki

slimaki Ślimaki atakują prawie wszystkie gatunki roślin rolniczych, ale największe szkody wyrządzają w uprawach rzepaku ozimego i pszenicy ozimej. Najliczniej ślimaki występują na glebach ciężkich gliniastych, ilastych zasobnych w wapń i wilgotnych. Ślimaki żerują głównie nocą, a wciągu dnia kryją się w resztkach pożniwnych lub glebie. Są bardzo aktywne przy temperaturze 17-19°C, choć mogą żerować nawet przy temperaturze 2°C.

Więcej…
 
Słodyszek rzepakowy

słodyszek rzepakowy Słodyszek rzepakowy to mały jeden z najgroźniejszych szkodników rzepaku, którego larwy żerują na pąkach kwiatowych lub na zawiązkach kwiatów i nasion.

Przynależność systematyczna: rząd chrząszcze (Coleoptera), rodzina łuszczykowate (Nutidulidae).

Więcej…
 
Chowacz granatek

chowacz granatek Chowacz granatek jest może najmniej szkodliwy, ale jego występowanie z każdym rokiem się nasila. Jest pierwszym szkodnikiem wiosennym jakiego można spotkać na plantacji rzepaku. Można go już zobaczyć pod koniec lutego. Gdy temperatura gleby jest wyższa niż 4°C dorosłe osobniki zaczynają opuszczać swoje kryjówki. Ich masowe loty zaczynają się przy temperaturze około 12°C.

Więcej…
 
Chowacz czterozębny

 chowacz czterozębny rzepak Chowacz czterozębny to szkodnik który pojawia się na plantacji na początku kwietnia. W przeciwieństwie do chowacza brukwiaczka nalatuje plantacje przez dłuższy okres i może zasiedlać rzepak nawet na krótko przed kwitnieniem. Larwy chowacza czterozębnego po kilka do kilkunastu żerują na ogonkach liściowych, nerwach głównych i we wnętrzu łodyg w brązowych od odchodów chodnikach.

Więcej…
 
Chowacz brukwiaczek

 chowacz brukwiaczek rzepak Chowacz brukwiaczek - jego lot na plantacjach rzepaku ozimego może nastąpić już przy temperaturze 6°C. Bardzo trudno jest ustalić jego termin nalotu na plantację, gdyż trwa to krótko. Długość chrząszcza wynosi 3,2-4 mm. Ciało i pokrywy są jednolicie szare, bez plamek, nogi długie, silnie zbudowane. Jaja są składane do otworów wygryzionych w młodych częściach łodyg, najczęściej około 1 cm poniżej wierzchołka pędu.

Więcej…
 
Pryszczarek kapustnik

pryszczarek kapustnik rzepak Pryszczarek kapustnik jest muchówka wielkości 1,5 mm i szkodnikiem łuszczyn. Ma barwę brunatną z żółtoczerwonym odwłokiem, długie czułki i odnóża. Larwy są początkowo przezroczyste, później białe, a następnie stopniowo żółkną. Są beznogie i wysmukłe o długości do 2mm. Zimuje on w stadium larwy w kokonach w miejscach gdzie był uprawiany rzepak na głębokości 5-10 cm.

Więcej…
 
Chowacz podobnik

 chowacz podobnik rzepak Chrząszcze opuszczają zimowiska, gdy temperatura powietrza przekroczy 15°C. Masowe naloty występują w okresie zakwitania rzepaku, gdy temp powietrza przekroczy 18°C. Samice zaczynają składać, gdy pierwsze łuszczyny osiągną długość 1-3 cm. Wygryzają one mały otworek i do środka wkładają tylko jedno jajo. Po 8-9 dniach wylęga się biała larwa z brunatną głową, która żeruje wewnątrz łuszczyny zjadając 3-7 zalążków nasion.

Więcej…
 


Sonda

Jaki szkodnik jest największym zagrożeniem dla rzepaku?