Przedplon rzepaku ozimego powinien wcześnie schodzić z pola, oraz pozostawiać rolę czystą, w dobrej kulturze i zasobną w składniki pokarmowe. Do najlepszych przedplonów zaliczyć należy wczesne odmiany grochu i inne rośliny motylkowe. Dla rzepaku ozimego dobrym przedplonem są wczesne ziemniaki i rośliny pastewne wcześnie schodzące z pola. Dobrym przedplonem dla rzepaku jarego są jeszcze okopowe i pastewne.
W Polsce rzepak najczęściej uprawiany jest po zbożach. Nie jest to dobry przedplon, ale w naszych warunkach konieczny ze względu na duży udział zbóż w strukturze zasiewów. Najlepszym ze zbóż przedplonem dla rzepaku ozimego jest jęczmień ozimy, bo stosunkowo szybko schodzi z pola, najgorszymi pszenica jara i owies, gdyż zbyt późno schodzą z pola. Rzepak jest dobrym przedplonem dla wszystkich zbóż zwłaszcza ozimych, szczególnie pszenicy ozimej i jęczmienia ozimego.
Rzepak bardzo korzystnie działa na glebę, gdyż ma bardzo rozbudowany system korzeniowy i przemieszcza do górnych warstw gleby składniki pokarmowe. W warunkach Polskich nazywany jest on roślina ekologiczną ze względu na umiarkowane zapotrzebowanie na azot i fitosanitarną, gdyż jest traktowany jako przerywnik w uprawie roślin zbożowych. Uprawiany po zbożach nie znosi uproszczeń uprawowych, korzystnie reaguje na klasyczną uprawę roli zwłaszcza na wykonanie pełnego zestawu uprawek pożniwnych. Najwcześniejsza i płytka podorywka połączona z bronowaniem to recepta na sukces. Orkę siewną wykonujemy dopiero po około 3 tygodniach od wykonania uprawek pożniwnych, tak aby chwasty i samosiewy miały czas na skiełkowanie. Po orce siewnej możemy przyśpieszyć osiadanie roli wałując ją wałem wgłębnym (Campbella). Osiadanie tak przygotowanej roli nie trwa wtedy dłużej niż jeden tydzień.
Niedoprawiona rola wymaga zastosowania wielu zabiegów przedsiewnych w wyniku których może dojść do nadmiernego zagęszczenia cząstek gleby. Duże zagęszczenie gleby spowodowane uprawami przedsiewnymi odbija się bardzo niekorzystnie na plonie. Najlepsze jest dla rzepaku ozimego naturalne osiadanie gleby, ewentualnie osiadanie gleby poprzedzone uprawkami pożniwnymi. Rzepak wymaga jednak starannego przygotowanie roli pod siew. Orka siewna powinna być wykonana na głębokość 15-20 cm. Po ziemniakach i grochu można siać nawet po orce „razówce”. |