W Polsce termin siewu rzepaku ozimego mieści się między 15-25 sierpnia. Przy zbyt późnym siewie, rzepak reaguje gwałtowną zniżką plonu. Zbyt wczesny siew jest również szkodliwy, gdyż rośliny przed zimą zbyt wybujają i są wtedy mało odporne na przymrozki. Rzepak wymaga równomiernego i precyzyjnego rozmieszczenia. Ilość wysiewu rzepaku zależy od obsady jaką chcemy uzyskać i stosowanej technologii uprawy.
Przy intensywnej uprawie mieszańcowych odmian rzepaku wystarczy obsada 45-50 kiełkujących nasion na 1 m² (wysiew na poziomie 2,2-2,4 kg/ha). Przy technologiach średniointesywnych odmian populacyjnych, które w Polsce dominują potrzebny jest wysiew rzepaku na poziomie około 4 kg/ha z obsadą nasion na poziomie 70-80 /m². Normę wysiewu zwiększamy, gdy siew jest opóźniony, przy uproszczonej uprawie przedsiewnej i gdy jest sucha rola przed i po siewie. Najkorzystniejsza dla rzepaku ozimego i jarego jest rozstawa rzędów na poziomie 18-20 cm. Rozstawa węższa pogarsza przewietrzanie łanu, przez co rośliny bardziej chorują. Rozstawa szersza zwiększa gęstość w rzędach, przez co rośliny nie wykształcają odpowiedniej rozety przed zimą i przez to są bardziej podatne na przymrozki.
Zasiewy rzepaku jarego powinny być gęstsze, ze względu na mniejszą konkurencyjność wobec chwastów. Norma wysiewu rzepaku jarego mieści w granicach 4-4,5 kg/ha, powinno być co najmniej 100 kiełkujących nasion/m². Największym błędem jest wysiew nasion niewykwalifikowanych rzepaku. Rozstawa szeroko rzędowa w rzepaku ozimym jest dopuszczalna tylko wtedy, gdy rzepak ma być pielęgnowany mechanicznie na polach o zniszczonej strukturze gleby. Rzepak siejemy płytko na głębokość 1-2 cm, dbając o równomierne rozmieszczenie nasion w rzędzie. |