W Polsce uprawia się na nasiona i zielonki tylko oleiste typy rzepaku ozimego. Odmiany konwencjonalne (NN) uprawiane u nas do roku 1980, oraz odmiany jakościowo ulepszone. Wśród ulepszonych uprawiane były przejściowo odmiany bezerukowe (0N), a obecnie uprawia się tylko odmiany podwójnie ulepszone (00)-bezerukowe i jednocześnie niskoglukozynolanowe.
Wśród nich można znaleźć odmiany populacyjne, mieszańce złożone i mieszańce zrestorowane. Mieszańce maja większy potencjał plonowania, niż odmiany populacyjne. Mieszańce wymagają nadto swobodnego dostępu pszczół. W odmianach podwójnie ulepszonych dopuszcza się w Polsce zawartość kwasu erukowego nie większą niż 2% wszystkich kwasów tłuszczowych. Odmiany podwójnie ulepszone różnią się istotnie plennością i zawartością białka i tłuszczu. Zawartość tłuszczu w suchej masie zbieranych nasion wynosi średnio 45%. Średnia zawartość białka ogólnego w beztłuszczowej suchej masie nasion jest na poziomie około 38%. Udział kwasu erukowego w składzie kwasów tłuszczowych oleju waha się w granicach 0,1-0,3%, a zawartość glukozylonazynolanów w granicach 7-12 µM/1g nasion. W porównaniu z rzepakiem ozimym rzepak jary daje plony mniejsze o około 2 dt/ha. Masa 1000 nasion uprawianych odmian jarych waha się w granicach 3,6-4,1 g. Zawartość tłuszczu w nasionach rzepaku jarego jest średnio o 2% niższa, od form ozimych. Olej z form jarych posiada śladowe ilości kwasu erukowego. W 2008 roku rzepak jary był uprawiany na powierzchni 22,5 tys. ha. Powierzchnia rzepaku jarego waha się średnio od 28 tys. ha do 81 tys. ha, po ostrych zimach uprawia się go najczęściej na wymarzniętych plantacjach rzepaku ozimego.
Na świecie i w Polsce rynek oleistych ciągle się zwiększa. Wśród oleistych istotną rolę odgrywa rzepak, którego w roku 2007/08 zebrano blisko 48 ml ton, a w roku 20008/09 zebrano blisko 52 ml ton. Najwięcej rzepaku uprawiają kraje UE(27 krajów) blisko 18 ml ton, później Chiny 11 mln ton i Kanada ok. 10 mln ton. W Polsce w 2007 roku zbiory rzepaku przekroczyły 2 mln ton (2130 tys. ton). W 2007 Polska wyeksportowała ok. 500 tys. ton rzepaku i i 250 tys. ton oleju rzepakowego. Obecnie w Polsce jest bardzo dobra koniunktura i zapotrzebowanie na rzepak szczególnie bioenergetyce i w 2011 roku zbiory w Polsce planuje się na poziomie 3 mln ton. |